Juurekanalite ravi

E-mail Trüki PDF
Juurekanal on hambajuures asuv käik, milles kulgevad hamba närvid, veenid, arterid ja lümfisooned. Juurekanal ulatub pulbi tipust kuni juure tipuni. Sõltuvalt juurte arvust võib hambal olla 1 kuni 8 juurekanalit.

Kui sügava kaviteedi, murdumise või trauma tõttu pääsevad bakterid hambapulbini, „sureb“ see tasapisi. Kahjustunud või surnud pulp põhjustab verevoolu suurenemist ja rakkude aktiveerumist, mistõttu hamba sisemuses tekib lisarõhk, mida pole võimalik leevendada. Selle tulemusena tunneb patsient valu kui ta hammustab ja mälub ning kui hambale satub kuumi või külmi jooke-toite.

Juurekanali ravi võetakse tarvitusele seetõttu, et hammas ei suuda ise paraneda. Ilma ravita muutuks infektsioon üha ulatuslikumaks, hambaluu hakkaks degenereeruma ning lõpuks võib hammas lihtsalt ära laguneda. Paraku hakatakse selle valu vastu abi otsima alles siis, kui valu on juba väljakannatamatu. Mõnikord soovib patsient „surnud hamba“ lasta välja tõmmata, kuna see on odavam protseduur. See pole siiski kuigi sobiv lahendus, sest väljatõmmatud hamba kohale hakkavad nihkuma naaberhambad, mille tulemusel hambumus (ja seega ka hammaste välimus ning mälumisomadused) halveneb. Puuduva hamba asemele tuleks seega muretseda implantaat või sild, mis on juurekanali ravist kindlasti kallimad variandid. Seega on soovitav alati otsustada siiski esmalt juurekanali raviks.

Juurekanalite ravi


Kui teie hambaarst on võtnud hambalt mõned proovid, teinud röntgenipildi ning soovitanud sobiva ravivormi, võidakse teid saata ka spetsiaalselt hambapulbi haigustega tegeleva spetsialisti - endodondi vastuvõtule. Juurekanali ravi koosneb enamasti ühest kuni kolmest visiidist.

  • Esmalt tehakse tuimastus,
  • Hamba ümber asetatakse kummilapp e. kofferdam, et hammas isoleerida süljest ja suuõõnest tervikuna
  • Hambakrooni sisse puuritakse juurdepääsuava pulbini
  • Juurekanalist eemaldatakse haigestunud pulp spetsiaalsete ülipeenikeste ja painduvate viilitaoliste nõeltega (pildil) ning antakse juurekanalile tema õige kuju
  • Juurekanalisse pannakse ravimit, mis hävitab baktereid
  • Olenevalt hamba seisundist suletakse juurekanalid ja hambakroonidefekt täidisega kas ajutiselt või püsivalt
  • Kui hamba seisund nõuab korduvat puhastamist, on see kuni järgmise visiidini suletud ajutise täidisega et vältida mikroobide juuredevoolu juurekanalisse
  • Kui nakkus on lõpuks taandunud, suletakse kanal lõplikult juuretäidisega ning taastatakse krooni defekt. Suure krooni defekti korral võidakse toestada täidist spetsiaalse posti (tihvti) abil ja valmistada kas metall- või portselankroon, et taastada hamba tugevus ja vastupidavus ning parandada välimust.


Juurekanalite ravi on edukas 95% juhtudest. Väga üksikutel juhtudel, kui pole suudetud piisavalt põhjalikult kogu juurekanalit puhastada või juurekanali puhastamiseks kasutatav nõel murdub, võib tekkida vajadus juureravi kordamiseks. Juurekanali ravi kordamise vajalikkusest annab märku uuesti tekkiv valu mälumisel.

Hambakudede põletik võib põhjustada ebamugavat ja hella tunnet hambas mitme päeva kuni mitme kuu jooksul pärast juureravi, mistõttu võib tarvitada apteegi käsimüügist saadavaid lihtsamaid valuvaigisteid. Juurekanali ravi järgselt kutsutakse teid kindlasti umbes 1 aasta pärast kontrollvisiidile, mida ei tohiks omavoliliselt ära jätta ka siis, kui tundub, et hammas on täielikult paranenud. Kontrollvisiidil tehakse röntgenpilt ning kui uusi põletikunähte pole, tehakse uus kontrollvisiit 3 aasta möödudes. Kindlasti tuleks edaspidi kinni pidada eeskujulikust suuhügieenist.

 

 

 

Allikas: Hambaarst.ee 

Viimati uuendatud ( Püh, 22.Veb.2009 20:39 )  

Broneerimine

Sample image Aegade broneerimiseks helistage telefonil  734 1133.

Viimased artiklid

Enim loetud


Asukoht veebil: Esileht Nõuanded Juurekanalite ravi